Skůtr Čezeta

Renovace Čezety 502

 

 

Renovace Čezety typ 502

 

Před pár lety by mně bylo nenapadlo ,že by se mi někdy mohl líbit skútr Čezeta,ale stalo se.Při listování starými Světy motorů jsem na ní náhodou narazil a čím víc jsem jí prohlížel,tím víc mi připadala dokonalá až mi přišlo samozřejmý že ji musim sehnat.Náhodou sem jednu objevil u kamaráda v dílně,ale bohužel byla rozebraná a doma jsem zjistil že je silně nekompletní a tak zůstala doma jen na díly.Bylo mi jasné že musím sehnat jinou.
Vášeň pro Čezetu je nakažlivá záležitost což je vidět už i z množství internetových stránek které se tímhle skútříkem zabývají a tak jednoho dne přišel kamarád s tím že chce Čezetu taky a po krátkém čase jsme spolu přivezli tuhle žlutou Čezetu,kterou celkem pravidelně prohání.
Skútr Čezeta- ČZ 175-502 De Luxe
Já jsem scháněl skútra dál a podařilo se mi koupit typ 502 De Luxe s panelovými řidítky.Byl léta uložen v suché garáži a starší pán který mi ho prodával na něm najezdil 35000 kilometrů po Čechách i Slovensku a měl ho asi hodně rád protože stačila jedna věta o tom,že bez dokladů je to jen hromádka šrotu a málem bylo po obchodu (o: .Skútřík dostal jméno Jahoda a já se hned pustil do očisty a rozebírání.Ale ještě dřív než sem ho stačil rozebrat se objevila nabídka na koupi starého Gold Winga,které jsem neodolal a Jahoda se musela prodat aby na Winga byly zlaťáky.Novým majitelem byl jeden z kamarádů kterému Čezeta také učarovala-a já jsem rád že můžu díky tomu sledovat postup renovace a mám radost že nás bude víc.

Před renovací:

V renovaci:

Skútr Čezeta- ČZ 175-502
Další Čezetu kterou už snad konečně zrenovuju jsem pořídil v roce 2005.Z nostalgie dostala jméno Jahoda 2.Po pár projížďkách jsem se rozhodnul ji rozebrat a dát do kupy.Už při prvním pohledu pod sukně téhle dámy bylo jasné,že je nejvyšší čas.Rez na mně drze čuměla z každého centimetru a nic se nepohnulo tak jak by mělo.V tuhle chvíli je po krabicích ale dalo by se říct že z větší části již zrenovováno.Kasle je po opískování a pozinkování vykytovaná a připravená do laku.No a pak už snad jen poskládat a hurá na silnici.
První projížďka:

Nic nefunguje tak jak má a tak se Čezeta rozebírá:

Krabice se plní opravenými díly a peněženka se tenčí a tenčí....

V renovaci Čezety jsem udělal kvůli jiným zájmům velkou pauzu, během které jsem k ní ztratil vztah. Vlastně jsem se k ní vrátil jen proto, abych na ní navěsil díly z regálů a udělal si místo pro další "hromadění" (-: . Uvažoval jsem i o tom, že ji složím a prodám abych ji vyměnil za něco čtyřtaktního z "osmdesátek". Během skládání mi ale s každou namontovanou součástkou  začalo zase docházet jak úžasná ta Čezeta vlastně je. Ať už jde o celkový tvar nebo o tvar jednotlivých dílů,  jako jsou třeba takové drobnosti jako je víčko nádrže, držák řidítek nebo dvířka karoserie. Prostě mě postupně zas omámila tak jak to umí jen ty "správný" holky (-: . Takže to vypadá že se mnou zůstane nadále , protože ke mě prostě "patří".
Vkládání věcí do Čezety břichem vzhůru mi od začátku přišlo trochu "morbidní" nicméně je to ten nejsnazší způsob kompletáže. Trochu mi přitom sice dávalo zabrat kde je vlevo a kde je vpravo , ale to si po nějakém čase sedne (-: .
Břichem dolů už je to sice pro mozek snazší, ale to "koukání pod sukně" je zas dost náročné  na krk (-: . Postupně se ale rýsuje ta Čezeta na kterou se těším,  není to sice žádný fofr, ale jo. Po těch letech co ležela v krabicích jsem dost zapomněl a také jsem nenašel některé díly, takže musím shánět rozumy, vyrábět a improvizovat. Takhle mě zdržel kohout nádrže a jeho ovládání, odvzdušnění nádrže, lanko sytiče a celá řada dalších libůstek které má Čezeta za lubem (-: . Elektroinstalace už funguje a motor se otočil za pomoci dynamostartéru, benzín se probojoval až ke karburátoru, blikny blikají a stěrače ..... no nic to už je stařecká demence, to se dá zmírnit medikamenty (-: .Takže montujme dál , cíl už je na dohled....

Výfuk a dvířka dávají skútříku už finální vzhled ...

.... a jednoho pěkného podzimního dne je hotovo a skútr sjíždí z lavice. Je to ta "Jahoda" jak měla být? Myslím že jo.