YAMAHA TDM

Modely TDM 850

Moje TDM

Yamaha TDM 900

Výměna řetězové sady TDM 850

Výměna oleje TDM 900

Laďák na TDM 900

Pneu na TDM

 

 

 

 

Moje TDM

 

Do "Tédéemky" jsem se zbláznil v roce 93´ na dovolený u moře,pochopitelně taky na motorce a to když jsem našel její test v italskym časopise SUPERMOTO. Dostala mně natolik,že sem se rozhodnul,že příští rok budu u moře na ní.

 

Nejspíš by se mi to nepovedlo,protože sehnat TDM nebylo tak jednoduchý. Nebylo jich moc ani u nás,ani venku.Pomohla mi náhoda,že ji dovez ze Švýcar člověk od nás a tak sem ji často okukoval v jeho bazaru. Byla z roku 92´,najeto asi 8000km a opravdu mně dostala.Měl sem v tý době už ale připravenou na sezonu zánovní GSX600F,ale přesto mi "Tédéema" nedala spát.
Stála v bazaru dost dlouho,cena padala jak se blížila sezona a to bylo moje štěstí,protože mi po nějakym čase majitel bazaru sám nabíd výměnu za mou Katanu.Neváhal sem ani chvíli a tak se začala rodit moje závislost na TDM.

Motorka mi padla do ruky hned po pár kilometrech.Kromě klapání prvních tří rychlostí při řazení na který sem si brzo zvyk mi sedělo všechno.

Paradoxem bylo,že sem motorku moh už během prvních dvou dní dvakrát prodat a to i se ziskem a přitom v bazaru šla z ceny.Měl sem kliku,že ti chlápkové nenavštívili bazar kde jsem ji pořídil.Neměli pochopitelně šanci,byl sem z "Tédéemy" happy.
Najezdil sem na ní asi 6000 km v naprostý pohodě.Výkonu dostatek,cestovní pohodlí je fantastický což je pro mně důležitý ,protože sem především turista a výška mi byla šitá na míru.Alpy na ní byly zážitkem,podíval sem se na ní i k moři tak jak sem si přál-prostě bomba.
Koncem léta sem dostal koresponďák,kterej mně pobavil, od chlapíka co o ní měl zájem na jaře .Psal že jeho peníze jsou v ohrožení,já už sem se povozil dost a ať mu ji honem prodám a já mu ji po dlouhém uvažování prodal pod vidinou nějaký bouračky na zimu.

O pár let později sem si koupil její novější model .I když se mi ze začátku moc nelíbila, přišel sem jí brzy na chuť a to i díky lepší převodovce a úžasnýmu motoru.Změna natočení kliky jí udělala ještě zajímavější

Byla vyšperkovaná Migama v karbonu, který krásně duněly. Doleštil sem si na ní ještě pár drobností pro radost. Byla dobrá, šla z volnoběhu do otáček jak raketa.

Další jsem si pořídil o dva roky později, líbila se mi a dělala to co měla, ale já dostal chuť udělat si TDMku trochu podle svýho gusta a tak sem si koupil na podzim odřeninu a začal si jí dělat.

Strávil sem na ní dost času leštěnim kol a výrobou výfuků, nechal jsem si na ní stříknout airbrush a když sme spolu vymetli prvních pár zatáček, věděl jsem že je to ono.Vyrazil sem na ní konečně zase do Alp a rád na ni vzpomínám.
Další z řady byl model 99´ s trochu odlišnou elektroinstalací, digitálním počítadlem kilometrů a palivoměrem.
Po několikaleté pauze jsem se díky náhodě opět vrátil k TDM  a shledání to bylo velmi příjemné (-:, TDM je prostě moje krev...
Po dvou sezónách v sedle téhle černé krasavice ,na které jsem protoulal pár krásných míst tohohle světa, jsem se odhodlal ke změně na  TDM 900 .