JAWA "panelka"

Renovace Jawa 250 typ 592

Renovace Jawa 250 typ 559

Renovace Jawa 250 typ 590 Sport

 

 

JAWA 250 typ 559 r.v.1962

     Pro tuhle Jawku jsem jel s představou že ji nebudu renovovat ,ale že na ní opravím jen to nutné a budu na ni jezdit tak jak je.Byla v celkem původním stavu a stála odstavená dva roky bez provozu.Protože jsem pro ni jel bez vozejku musel jsem jí dostat do auta a tak sem jí díky trpělivosti majitele na dvorku rozebral do podoby k naložení a hurá domu.Při rozebírání jsem zjistil že je na ní potřeba udělat poměrně dost věcí a tak jsem se rozhodl že ji proti původnímu záměru přece jen zrenovuji.

Motor tak skončil v krabicích,plechy hurá do pískování a z kol zbyly jen středy na vyleštění.Kamarádi se bavili na můj účet protože čekali že to tak dopadne - asi už mně trochu znaj (-: .
Mojí drahé polovičce padla Jawa do oka a dokonce dostala chuť se na ní vozit a to je další důvod udělat jí tak jak se to má.
Motor dostal leštící kůru a původní chromované díly dostaly v chromovně nový lesk.

Začalo se lakovat a volba padla bílou barvu, takže Jawka bude vypadat tak jak zpívá Věrka Špinarová "samý chrom a jinak celá bílá, ta jeho Jawa dvěstěpadesát..." . To už je ale spíš pro pamětníky (-: .
A zase hurá k soustružníkovi,do prodejny dílů,něco objednat na webu,sehnat něco šroubů,pár nýtů a všechno hezky na hromádku ať je z čeho dělat.
A už je tu ten den kdy se začíná Jawa rodit.Jsem trochu nervózní,hned sem to támhle trochu odřel,tady to nepasuje až tak jak by mělo,proč se kruci tohle nedaří nasadit a tohle nemám tak to musim složit až zejtra - no prostě normálka-to už k tomu prostě patří,ale pokaždý když si dám pauzu a sleduju přes dým z cigárka co zas přibylo tak musím říct,že je to fajn pocit.
05-2008  Po namontování motoru už nic nebránilo natahání elektriky a  namontování sacího boxu s novým filtrem .
06-2008   Po nalisování nové rozety už může přijít na své místo zadní kolo a Jawa už začíná vypadat konečně trochu jako motorka. Také lanka už jsou na svých místech a tak se může namontovat přední maska.
07-2008  Tak  a "bílá"  už je konečně pohromadě.Už najela prvních pár desítek kilometrů a kiláky na ní budou asi rychle přibývat ,ježdění na ní nás nad očekávání  baví.Musím si honem dostavět svojí "modrou", protože to vypadá že mi tuhle motorku Zdenča asi jen tak nepůjčí.Ne že by byla lakomá to ne ,ale baví ji jezdit na "bílý" stejně jako mně a tak si na řidítka asi moc nesáhnu ((-:  .
07-2008   Udělalo se konečně pěkné počasí - kdo by to čekal na konci července ((-: , a tak vyrážíme na výlet. Neděle sice není ideální den pokud jde o hustotu provozu (přece jen bílou nemůžeme moc hnát,musí se nejdřív zajet ) ale až bude klid na silnici tak bude určitě zase lejt (-: takže se jede .Až na jednu prasklou pojistku bylo vše OK a  protože nás  nikdo  nevytlačil ze silnice, proběhl výlet  v dobrém rozmaru (-: .Zatím máme dva problémy-jeden je dobíjení,které funguje bez světel bez problému,ale po rozsvícení světel se po ujetí cca 5km rozsvítí kontrolka,tak musím najít co se děje a druhý problém je nefunkční tachometr.Pokud by ale počet dětských nemocí zůstal v podobné míře, byl bych celkem spokojen.
09-2008   Po 500 km zajížděni se dá říct že už "bílá" upaluje tak jak má . Z problému s dobíjením se vyklubal jeden přechodový odpor na kostře a tachometr už funguje také protože nově koupený náhon byl prostě krátký a tak na "bílé" slouží dál ten původní. Sedlo na "bílou" jsem měl  půjčené aby se dalo jezdit  a  původní bylo u čalouníka .Vybrali jsme hnědou barvu potahu a myslím že to "bílé" sluší.